تبلیغات
احکام و مسائل شرعی - احکام غسل ترتیبی

به نام خدا

با سلام

در این پست قراره احکام غسل ترتیبی و  طریقه انجام دادن آنرا به ترتیب  برای شما دوستان آموزش بدهم.

1- نیت غسل

اولین مرحله ای که برای انجام غسل باید انجام داد نیت کردن است.

چند مسئله در مورد نیت غسل:

احکام غسل(نیت)

مساله: لازم نیست در وقت غسل نیت کند که غسل واجب می کند یا مستحب و اگر فقط به قصد قربت یعنی برای انجام فرمان خداوند عالم غسل کند، کافی است.

توضیح المسائل امام خمینی (ره)

توضیح: مثلا برای نیت غسل جنابت اینگونه می گوییم: غسل جنابت می کنم قربه الی الله. نکته: نیت غسل را، لازم نیست که به زبان بیاوریم و همین که در دل و ذهنمان نیت غسل داشته باشیم کافی است، و نیازی به، زیان آوردن آن نیست.

مساله: اگر یقین كند وقت نماز شده و نیت غسل واجب كند بعد معلوم شود كه پیش از وقت غسل كرده، غسل او صحیح است.

توضیح المسائل امام خمینی (ره)

مساله: چند نیت غسل را می شود با یک غسل انجام داد.

توضیح المسائل امام خمینی (ره)

توضیح: مثلا اگر شخصی در روز جمعه به میتی دست زده باشد و جنب شده باشد و هم اینکه به خواهد غسل جمعه انجام دهد، می تواند این سه غسل را با انجام یک غسل، انجام دهد.

احکام غسل ترتیبی (نیت)

مساله: سوال) كسى كه از اول قصد غسل كردن داشته باشد ولى هنگام شستن نیت غسل را فراموش كند بعد از شستن خودش، نیت به خاطرش بیاید چه حكمى دارد؟ یعنى غسلش صحیح است؟
جواب) اگر از نیّت غسل برنگشته باشد به نحوى كه هنگام شستن بدن اگر كسى از او مى پرسید چه می كنید جواب مى داد دارم غسل مى کنم، غسلش صحیح است.

استفتائات مقام معظم رهبری


2- شستن سر و گردن

دومین مرحله ی غسل بعد از نیت، شستن سر و گردن است. 

احکام غسل (شستن سر و گردن)

مساله : اگر در غسل به اندازه سر مویى از بدن نشسته بماند، غسل باطل است،ولى شستن جاهایى از بدن كه دیده نمى‏شود، مثل توى گوش و بینى، واجب نیست.

توضیح مسائل امام خمینی (ره)


مساله: جایى را كه شك دارد از ظاهر بدن است‏یا از باطن آن، شستن آن لازم نیست، ولى احتیاط در شستن است.

توضیح مسائل امام خمینی (ره)


مساله: اگر سوراخ جاى گوشواره و مانند آن به قدرى گشاد باشد كه داخل آن دیده شود، باید آن را شست و اگر دیده نشود شستن داخل آن لازم نیست.

توضیح مسائل امام خمینی (ره)


3- شستن طرف راست بدن

مرحله ی سوم از غسل ترتیبی شستن طرف راست بدن است.

احکام غسل (شستن طرف راست)


4- شستن طرف چپ بدن

و آخرین مرحله ی غسل شستن طرف چب بدن است.

احکام غسل (شستن طرف چپ)


مساله: نصف ناف و نصف عورت را باید با طرف راست بدن و نصف دیگر را باید با طرف چپ بشوید، بلكه بهتر است تمام ناف و عورت با هر دو طرف شسته شود.

توضیح المسائل امام خمینی (ره)

مساله : براى آنكه یقین كند هر سه قسمت، یعنى سر و گردن و طرف راست و طرف چپ را كاملا غسل داده، باید هر قسمتى را كه مى‏شوید مقدارى از قسمتهاى دیگر را هم با آن قسمت بشوید. بلكه احتیاط مستحب آن است كه تمام طرف راست گردن را با طرف راست بدن، و تمام طرف چپ گردن را با طرف چپ بدن بشوید.

توضیح المسائل امام خمینی (ره)


تا مرحله ی دوم از غسل ترتیبی ، همه ی مراجع با یکدیگر اتفاق نظر دارند و همه یک جور فتوا داده اند، ولی از مرحله ی دوم به بعد، مراجع با هم یک اختلاف جزئی دارند:

حضرت آیت الله خمینی (ره) ، حضرت آیت الله سبحانی، حضرت آیت الله فاضل لنکرانی و حضرت آیت الله بهجت، نظر این مراجع در مورد مرحله سوم و چهارم از غسل این گونه است که، بعداز شستن سر و گردن باید طرف راست را شست و بعد طرف چپ بدن را بشوییم.

توضیح المسائل این مراجع

نظر حضرت آیت الله خامنه ای، حضرت آیت الله تبریزی،حضرت آیت الله صافی گلپایگانی و حضرت آیت الله وحید خراسانی در مورد مرحله ی سوم و چهارم غسل اینگونه است که، بنابر احتیاط واجب بعد از شستن سر و گردن ،اول سمت راست بدن و بعد سمت چپ بدن شسته شود.

توضیح المسائل این مراجع

نظر حضرت آیت الله سیستانی با تمام مراجع فرق دارد، ایشان می فرمایند: بنابر احتیاط لازم اول تمام سر و گردن , و بعد بدن را بشوید و بهتر آن است كه اول طرف راست , بعد طرف چپ بدن را بشوید .

توضیح المسائل آیت الله سیستانی


موفق و پیروز باشید

طبقه بندی: احکام غسل، 
به اشتراک گذاری:
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ شنبه 1390/01/27 توسط طلبه