تبلیغات
احکام و مسائل شرعی - مسافرت و فرار از روزه ماه رمضان!

به نام خدا

با سلام، خدمت شما دوستان عزیز ، قبل از نوشتم مسئله این پست باید از تمام دوستانی که نسبت به بنده لطف داشتن و به وبلاگم اومدن و نظر دادند تشکر کنم و امیدوارم مسائلی که در این وبلاگ نوشته می شود، مورد بهره برداری و استفاده شما دوستان قرار بگیرد.

مسافرت در ماه رمضان

سوالی که ممکن است ذهن شما دوستان را مشغول کند و شاید حکم آن  ندانید این است که؛ آیا می شود روزه خود را عمداً، با مسافرت کردن بخوریم؟(مثلاً بعضی از روزه های بلند که در تابستان باید روزه شویم را با مسافرت کردن بخوریم و قضای این روزه را در روزهای کوتاه زمستون بگیریم) و آیا اگر به قصد خوردن روزه، به مسافرت برویم روزه ما علاوه بر قضا کفاره هم دارد یا خیر؟


به فتوای تمام مراجع عظام تقلید مسافرت کردن در ماه مبارک رمضان، چه برای تفریح و گردش باشد و چه بخاطر فرار از روزه ماه رمضان، حرام نمی باشد.

فقط اختلاف جزئی که وجود دارد این است که؛ عده ای از مراجع عظام تقلید مسافرت به خاطر فرار از روزه را مکروه می دانند، ولی عده ای دیگر از مراجع عظام تقلید هرگونه مسافرت در ماه مبارک رمضان را مکروه می دانند، مگر اینکه سفر بخاطر ضرورتی باشد.


مسئله - مسافرت در ماه رمضان اشکال ندارد، ولی اگر برای فرار از روزه باشد مکروه است.مساله 1715 توضیح المسائل آیت الله امام خمینی(ره)، سوال 742 کتاب استفتائات آیت الله خامنه ای، مساله 1786 توضیح المسائل آیت الله فاضل لنکرانی، سوال 1407 کتاب استفتائات آیت الله بهجت، مساله 1441 رساله آیت الله مکارم شیرازی، مساله 1724 رساله آیت الله صافی گلپایگانی، مساله 1712 رساله توضیح المسائل آیت الله نوری همدانی.مسئله - مسافرت در ماه رمضان اشکالی ندارد، ولی مکروه است، هرچند برای فرار از روزه نباشد، مگر اینکه سفر به جهت ضرورتی باشد. مساله 1724 کتاب توضیح المسائل آیت الله تبریزی، مساله 1723 رساله آیت الله وحید خراسانی،   مساله 1724 رساله آیت الله سیستانی. کسی که روزه ی ماه مبارک رمضان خود را به دلیل مسافرت نگرفته باشد، تکلیفش چیست؟

تکلیف کسی که روزه ی ماه مبارک رمضان خود را به خاطر سفر ( چه برای تفریح و گردش یا زیارت باشد  و چه برای فرار از روزه) نگرفته باشد. فقط باید قضای روزه ی، روزهایی که روزه نگرفته، است را بگیرد و کفاره ندارد.


طبقه بندی: احکام روزه، 
به اشتراک گذاری:
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ جمعه 1390/05/21 توسط طلبه