تبلیغات
احکام و مسائل شرعی - چرا غیبت برای امام دوازدهم؟؟؟

با سلام

سوالی که ممکن هست بیشتر شما عزیزان داشته باشید این هست که، به چه دلیل امام زمان(عج) از نظرها پنهان هستند؟

پاسخ: بیان علت حقیقى و اصلى غیبت امام زمان عجل اللّه تعالى فرجه الشریف، امرى دشوار و شاید دور از دسترس باشد. بنابراین دلیل غیبت را به دو دسته ی، نگاه تاریخى و نگاه روایى می توان تقسیم کرد تقسیم کرد، که آنرا توضیح خواهم داد:


نگاه تاریخى

وقتى به تاریخ صدر اسلام و حتى قبل از آن مى نگریم، به خوبى مى بینیم که جبهه کفر و باطل براى مقابله با جبهه حق و نابودى آن، از هیچ اقدامى فروگذارى نکرده و در این راه حتى از کشتن پیشوایان دین نیز ابایى نداشته است. آنان به خوبى مى دانستند ادامه حکومت دنیایى و سیطره بر مردم و کسب منافع نامشروع، زمانى امکان پذیر خواهد بود که پیشوایان دین و هادیان حق را از سر راه خود بردارند؛ لذا شهادت ائمه علیهم السلام در دستور کار خلفاى جور قرار گرفت. آنچه وحشت و اضطراب حاکمان خودکامه را بیشتر مى‌کرد، وعده ظهور حضرت مهدى (عجل اللّه تعالى فرجه الشریف) به عنوان منجى و مصلح بود. از این رو خلفاى معاصر امام حسن عسکرى علیه‌السلام، ایشان را به شدت تحت نظر داشتند تا وقتى فرزند ایشان به دنیا مى‌آید، او را در همان ابتداى زندگى به شهادت برسانند.

بنابراین، بسیار طبیعى است که خداوند آخرین حجت خود را در پرده غیبت قرار دهد تا جان او حفظ شود و در موعد مقرر و زمانى که مردم آمادگى ظهور داشتند، ظهور کرده و جهان را پر از عدل و داد نماید.


نگاه روایى

در روایات به علت و حکمت‌هاى متعددى اشاره شده است؛ از جمله:

1. غیبت، سرّى از اسرار الهى: پیامبراکرم صلى اللّه علیه و آله و سلم فرمودند: «ان هذا الامر من امر اللّه و سرّ من سرّ اللّه» ؛ «این امر الهى و سرّى از اسرار خداوند است».

(بحارالانوار ، ج 51، ص73).

امیرمؤمنان علیه السلام فرمودند: «زمین از حجت خدا خالى نمى‌ماند، ولى خداوند به دلیل ستم پیشه بودن و زیاده روى انسان ها، آنان را از وجود [‌ظاهرى] حجت خود محروم مى‌سازد»

2. آزمایش مردم: امام على علیه‌السلام فرمودند: «به خدا قسم، من و دو فرزندم شهید مى شویم. خداوند در آخرالزمان مردى از فرزندانم را به خون خواهى ما برخواهد انگیخت و او مدتى غایب مى‌شود تا مردم آزمایش شوند و گمراهان جدا گردند تا جایى که افراد نادان مى‌گویند: خداوند دیگر به آل محمد کارى ندارد!»

(غیبت نعمانى، ب10). 3. ستم پیشه بودن انسان‌ها: امیرمؤمنان علیه السلام فرمودند: «زمین از حجت خدا خالى نمى‌ماند، ولى خداوند به دلیل ستم پیشه بودن و زیاده روى انسان ها، آنان را از وجود [‌ظاهرى] حجت خود محروم مى‌سازد»

(غیبت نعمانى، ب10).  

طبقه بندی: ایام و مناسبتها، 
به اشتراک گذاری:
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ شنبه 1390/04/25 توسط طلبه