تبلیغات
احکام و مسائل شرعی - نظر مراجع تقلید در مورد صله رحم

با سلام خدمت شما عزیزانی که از این وبلاگ دیدن می کنید

در این پست قراره نظر مراجع تقلید رو درباره صله رحم بنویسم، ولی قبل از این معنای صله رحم رو منویسم بعدش نظر مراجع رو می نویسم.

معنای صله رحم :  صله رحم یعنى پیوند با خویشاوندان، که گاه با دیدار آنها حاصل مى شود، و گاه با نامه، یا تلفن، یا دعوت از آنان، یا طرق دیگر. و خویشاوندان خیلى دور را شامل نمى شود، و مادام که محذور و مانع شرعى و عرفى در کار نباشد، نباید قطع کرد.نظر مراجع در ادامه مطلب....

 


 

نظر تمام مراجع تقلید در مورد صله رحم حکم به وجوب آن است، و زیادتر از آن را مستحب و ترک صله رحم را حرام می دانند. در اینجا من چند نمونه از استفتائات بعضی از مراجع را قرار می دهم.

امام خمینی (ره)

سؤال: آیا صله رحم با خویشاوندى كه كافر یا مرتد محسوب مى‏شود نیز واجب است؟

جواب: صله رحم مطلقاً واجب است.

آیت الله مکارم شیرازی

سوال : حداقل وظیفه بر صله رحم چقدر است ؟ 

جواب: ارحام مختلف هستند. نسبت به پدر و مادر، فرزند، برادر و خواهر توجه بیشتری باید کرد و نسبت به ارحام دور، توجه مختصر کافی است.

سوال : به نظر جنابعالى «حدّاقل» صله رحم و قطع رحم، چه مقدار است؟ 

پاسخ :حدّاقل صله رحم آن است که در عرف گفته شود: «فلان کس با خویشاوندانش ارتباط دارد» و اگر طورى رفتار کند که بگویند: «قطع رابطه کرده» قطع رحم محسوب مى شود و بستگان در این رابطه با هم متفاوتند.

آیت الله فاضل لنکرانی (ره) 

سؤال: آیا قطع رابطه با ارحامى كه تجاهر به گناهان مى‏كنند جایز است یا نه؟

جواب: اگر قطع مراوده، موجب تنبّه و ارتداعِ آنها از معصیت باشد، لازم است قطع مراوده شود.

آیت الله العظمی سیستانی 

سوال :رحم در صله رحم به چه طبقه‌ای گفته مى شود و حد آن را بیان كنید ؟

پاسخ: كسانیكه با انسان در یك رحم شریكند و از اقارب بشمار مى آیند ، بنابراین شامل نزدیكان سببى نمى شود و همچنین كسانیكه ارتباط نسبى دور دارند را شامل نمى شود. صله رحمى كه واجب است، این است كه به نحوى نسبت به آنها احسان كند در مقامى كه جاى احسان است . مثلا در وقت بیمارى عیادت نماید و در وقت دعوت بپذیرد و در وقت ملاقات احوال پرسى كند و در وقت نیاز كمك مالى نماید و امثال آن .البته مواردی هم وجود دارد که قطع رحم اجازه داده شده است:


1- مواردی که ارتباط فامیلی موجب ضرر و زیان طرف مقابل می‏شود.
2- مواردی که ارتباط فامیلی با انسان کافر و مشرک یا منافق موجب تاثیر‏پذیری انسان و افتادن به وادی خطرناک کفر و شرک و انحراف می‏گردد.
3- مواردی که انسان در اثر ارتباط فامیلی با شخصی گنهکار نه تنها در وی نمی‏تواند تاثیر بگذارد بلکه از او تاثیر می‏پذیرد و به گناه کشیده می‏شود.
4- مواردی که رفت و آمد با فامیل آلوده و مساله‏دار موجب تایید اعمال وی در دید دیگران گردیده، باعث جذب سایرین به وادی گناه می‏گردد. (معراج السعادخ؛ ملااحمد نراقی)

موفق باشید.


 

طبقه بندی: صله رحم، 
به اشتراک گذاری:
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 1390/01/10 توسط طلبه