تبلیغات
احکام و مسائل شرعی - احکام نگاه کردن به جنس مخالف (نگاه مرد به زن و زن به مرد)

به نام خدا

با سلام

احکام نگاه کردن به جنس مخالف، مسئله ای که ما هر روز با آن سر و کار داریم و ممکن است اصلا توجهی به دیدگاه فقهی آن نداشته باشیم، در اینجا حکم نگاه کردن به جنس مخالف را برای شما قرار میدهم  امید وارم که استفاده کنید. (حکم اینکه چه کسانی محرم و چه کسانی نامحرم هستند را در پستهای بعدی می نویسم).

مرد به چه قسمت از بدن زن نامحرم می تواند نگاه کند؟
به نظر تمام مراجع:
مسئله: نگاه کردن مرد به بدن یا موی زن نامحرم چه با قصد لذت و چه بدون قصد لذت باشد حرام است، و نگاه کردن به صورت ودستها (منظور از دستها،از مچ دست به پایین می باشد) اگر به قصد لذت باشد حرام است ولی اگر بدون قصد لذت باشد مانعی ندارد.
توضیح المسائل این مراجع
نگاه کردن

توضیح: پس طبق نظر اکثر مراجع مردها فقط می توانند به صورت و دستهای زن نامحرم بدون قصد لذت نگاه کنند.

ولی آیت الله تبریزی ، آیت الله سیستانی و آیت الله صافی گلپایگانیمی فرمایند: احتیاط این است که بدون قصد لذت هم مرد به صورت و دستهای زن نگاه نکند.

توضیح المسائل این مراجع
آیت الله وحید خراسانی یک نظر خاصی دارند که در ادامه مسئله بعدی می نویسم.


آیا نگاه کردن به زنهای خارجی(اهل کتاب و کافر) که مو و قسمتی از بدن خود را نمی پوشانند و زنهایی که در فیلمهای سینمایی(ایرانی وخارجی) هستند و حجاب خود را حفظ نمی کنند جایز است یا خیر؟
آیت الله خمینی، آیت الله خامنه ای، آیت الله تبریزی، آیت الله فاضل لنکرانی، آیت الله سیستانی، آیت الله مکارم شیرازی، آیت الله صافی گلپایگانی، آیت الله نوری همدانی و آیت الله بهجتنظرشان در مورد نگاه کردن به این زنها این است که:
مسئله: اگر انسان بدون قصد لذت به صورت و دستهای زنهای کفار و جاهایی از بدن که عادت به پوشاندن نیست، نگاه کند اشکال ندارد.
توضیح المسائل این مراجع
و نظر آیت الله وحید خراسانی در مورد نگاه کردن به این زنها این است:
مسئله:
زنهایی که اگر آنها را از نپوشیدن بدن خود از نامحرم نهی کنندتاثیر در آنها ندارد ( چه کافر و چه مسلمان) نگاه کردن به جاهای از بدن آنها که بحسب متعارف، عادت به پوشانیدن آن ندارند در صورتی که قصد لذت و ترس وقوع حرام نباشد، جایز است.
توضیح المسائل آیت الله وحید خراسانی
زنها به چه مقدار از بدن مردهای نامحرم می توانند نگاه کنند؟

نگاه کردن

نظر آیت الله خمینی، آیت الله خامنه ای، آیت الله تبریزی،  آیت الله سیستانی، آیت الله مکارم شیرازی، آیت الله فاضل لنکرانی، آیت الله صافی گلپایگانی، آیت الله نوری همدانی، آیت الله بهجت و آیت الله وحید خراسانیاین است که:
مسئله: نگاه کردن زن به بدن مرد نامحرم چه با قصد لذت و چه بدون قصد لذت باشد حرام می باشد، مگر به جاهایی از بدن که در متعارف التزام بپوشیدنش نیست، مثل سر و دستها و ساق پاها، که نگاه کردن زن به این جاها اگر بدون لذت و ترس افتادن به حرام باشد، اشکال ندارد.

طبقه بندی: نگاه، پوشش، حجاب، 
به اشتراک گذاری:
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 1390/02/25 توسط طلبه