تبلیغات
احکام و مسائل شرعی - آیا لازم است در غسل بدن پاک باشد؟

به نام خدا

با سلام خدمت شما عزیزان

در ابتدا انواع غسلهای واجب را نام برده ام و بعد از آن حکم پاک یا نجس بودن بدن در هنگام غسل و چند مساله دیگر در مورد غسل را نوشته ام، امید وارم از این مسائل استفاده ی لازم را ببرید.

غسلهای واجب چند مورد است:

 1- غسل جنابت 2- غسل حیض 3- غسل نفاس 4- غسل استحاضه 5- غسل مس میت 6- غسل میت 7- غسلی که به خاطر نذر یا قسم بر انسان واجب می شود.

احکام و مسائل این غسلهای واجب را ان شاء الله در آینده خدمت شما دوستان می نویسم.

مسائل متفرقه:

آیا پاک بودن بدن در هنگام غسل لازم است؟

حضرت آیت الله خمینی، آیت الله خامنه ای، آیت الله فاضل لنکرانی، آیت الله مکارم شیرازی ، آیت الله صافی گلپایگانی و آیت الله نوری همدانینظرشان این است که فقط در غسل ارتماسی بدن باید پاک باشد.

مساله:  در غسل ارتماسى باید تمام بدن پاك باشد، ولى در غسل ترتیبىپاك بودن تمام بدن لازم نیست. و اگر تمام بدن نجس باشد و هر قسمتى را پیش از غسل دادن آن قسمت آب بكشد، كافى است.

توضیح المسائل این مراجع

و آیت الله تبریزی، آیت الله سیستانی و آیت الله وحید خراسانیپاک بودن بدن را برای غسل لازم نمی دانند.

مساله:  در غسل ارتماسى یا ترتیبى پاك بودن تمام بدن پیش از غسل لازم نیست بلكه اگر به فرو رفتن در آب یا ریختن آب به قصدغسل , بدن پاك شود غسل محقق مى شود.

توضیح المسائل این مراجع


اگر قسمتی از بدن نشسته بماند:

به فتوای همه ی مراجع، مساله : اگر در غسل به اندازه ی سر مویی از بدن نشسته بماند، غسل باطل است.

توضیح: حکم به باطل بودن غسل نیاز به یقین فرد دارد، پس اگر کسی بعد از غسل شک کند که قسمتی از بدن را نشسته است نباید به شک خود اعتنا کند و غسل او درست است.

آیا بر طرف کردن مانع از روی بدن واجب است؟

به فتوای تمام مراجع، مساله : چیزی را که مانع رسیدن آب به بدن است، باید برطرف کند. و اگر پیش از آن که یقین کند بر طرف شده غسل نماید غسل او باطل است.

تفاوت و شباهت غسل و وضو:

به فتوای همه ی مراجع، شباهت: تمام شرطهائى كه براى صحیح بودن وضو هست: مثل پاك بودن آب و غصبى نـبـودن آن, (شرایط آب وضو بعدا گفته می شود) در صحیح بودن غسل هم شرط است, تفاوت: ولى در غسل لازم نیست بدن را از بالا به پائین بـشـوید, و نیز در غسل ترتیبى لازم نیست بعد از شستن سر و گردن فورا بدن را بشویدپس اگر بعد از شستن سر و گردن صبر كند و بعد از مدتى طرف راست و چپ را بشوید اشكال ندارد, بلكه لازم نـیـست تمام سر و گردن یا بدن را یك مرتبه بشوید پس جایز است مثلا سر را شسته و بعد از مـدتى گردن را بشوید.

طبقه بندی: احکام غسل، 
به اشتراک گذاری:
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 1390/02/7 توسط طلبه